Cześć, Nieznajomy!
[Zaloguj się] lub [Załóż konto]

Możesz także zalogować się przez Facebooka:

Ostatnie komentarze

Zalogowani: 0 Goście: 3
Dzisiaj: 35 Wczoraj: 22
Ogółem: 36803

Bayern Monachium

Pełna nazwa klubu: Bayern Monachium

Skrócona nazwa: Bayern Monachium

Kraj: Niemcy

Miasto: Monachium

Stadion: Allianz Arena

Informacje o klubie:

Bayern Monachium (niem. Fußball-Club Bayern München) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub, a także jeden z najbardziej utytułowanych europejskich klubów. 24 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec, 17 razy wygrał Puchar Niemiec. Ponadto w rozgrywkach europejskich dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów i trzykrotnie (przed jej utworzeniem) w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych oraz po jednym razie wygrał Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar UEFA oraz Superpuchar Europy co czyni go jednym z nielicznych klubów, który triumfował we wszystkich możliwych turniejach rozgrywanych w Europie.

Klub został założony w 1900 przez jedenastu piłkarzy pod przewodnictwem Franza Johna[2]. Pomimo iż Bayern zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo w 1932 roku[3], klub nie został wybrany do powstałej w 1963 r. nowej Bundesligi[4]. Czasy największych sukcesów przypadły na połowę lat 70., gdy zespół z Franzem Beckenbauerem jako kapitanem trzy razy z rzędu wygrywałPuchar Europy (1974–76).

Od początku sezonu 2005/06 Bayern rozgrywa mecze w roli gospodarza na stadionie Allianz Arena. Wcześniej przez 33 lata zespół występował na Stadionie Olimpijskim. Barwami klubu są czerwień i biel, zaś na herbie znajdują się też barwyBawarii[5].

Bayern obecnie zrzesza 152 000 członków[6]. Istnieje również 2400 zarejestrowanych fanklubów zrzeszających około 177 000 fanów[6]. Klub posiada sekcje zajmujące się szachamipiłką ręcznąkoszykówkągimnastykąkręglamitenisem stołowymsędziowaniem sportowym oraz seniorską piłką nożną i zrzeszają one w sumie 1100 zawodników[7].

Głównym sponsorem klubu jest obecnie Deutsche Telekom.